KONSULTACJA PSYCHIATRYCZNA
CO TO JEST FARMAKOTERAPIA?
Czy są to leki psychotropowe?
Jakie leki stosuje lekarz psychiatra?
- leki przeciwdepresyjne – stosowane w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych
- neuroleptyki – stosowane w leczeniu zaburzeń psychotycznych
- leki normotymiczne – stosowane przede wszystkim w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej
- leki przeciwlękowe i nasenne – stosowane doraźnie do przynoszenia natychmiastowej ulgi w lęku albo w zaburzeniach snu
- leki prokognitywne – stosowane w leczeniu zaburzeń pamięci, na przykład w chorobie Alzheimera
- inne leki – na przykład stosowane w leczeniu ADHD
Jak długo należy przyjmować leki?
Długo. Tak w każdym razie może wydawać się w pierwszym momencie, kiedy pacjent słyszy ode mnie prośbę o cierpliwość i przygotowanie się na przyjmowanie leków przez kilka lat. Jednak myślę, że w psychiatrii wcale nie jest tak źle. Jeżeli zastanowić się nad możliwościami współczesnej medycyny i leczeniem wszelkich chorób przewlekłych, choćby nadciśnienia (a większość zaburzeń i chorób psychicznych to choroby przewlekłe), to często nie ma konieczności przyjmowania leków psychotropowych do końca życia.
Przy pierwszym w życiu wystąpieniu depresji leczenie farmakologiczne można podzielić na dwa etapy. Pierwszy – od rozpoczęcia leczenia do uzyskania poprawy, który zwykle trwa około sześć tygodni i drugi, którego celem jest zapobiegnięcie nawrotowi objawów – ten etap to właśnie dwa lata cierpliwego przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. Podobną regułę stosuje się w leczeniu zaburzeń lękowych. W przypadku zaburzeń psychotycznych leczenie trwa pięć lat.
Leczenie farmakologiczne czy psychoterapia?
Podstawowa różnica między tymi dwoma sposobami leczenia polega na zwróceniu uwagi albo przede wszystkim na objawy i rozpoczęcie działania, którego celem jest to, żeby ustąpiły – to jest zadanie lekarza i farmakoterapii, albo zwrócenie uwagi przede wszystkim na człowieka, jego osobowość i przyczyny objawów – tym zajmuje się psychoterapeuta.
Niesłuszne byłoby postawienie ostrej granicy między tymi dwoma sposobami leczenia. Psychiatra zawsze bierze pod uwagę życie i osobowość pacjenta, psychoterapeuta zwraca uwagę na obecność „lekarskich” objawów, takich jak na przykład zaburzenia snu. U części pacjentów wskazana jest psychoterapia i nie ma potrzeby stosowania żadnych leków, u innych najlepsze skutki przyniesie połączenie psychoterapii i leczenia lekami, wreszcie bywa tak, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pacjenta będzie oparcie leczenia tylko na farmakoterapii. Istotne jest to, żeby te dwa procesy leczenia były prowadzone przez dwie różne osoby – ktoś inny powinien być lekarzem psychiatrą, ktoś inny psychoterapeutą. Chodzi o to, żeby nie mieszać dwóch różniących się sposobów myślenia o pacjencie i dwóch różnych sposobów pracy.